Składniki

na 1

tort:

Na bazę tortową

  • ciastka zbożowe (mielone) – 200 g
  • masło topione – 4 łyżki stołowe

Na nadzienie

  • serek kremowy (Philadelphia original) – 900 g
  • cukier kryształ – 300 g
  • jajko duże, rozmiar „L” – 4 szt.
  • esencja waniliowa – 2 łyżeczki do herbaty

Do podania

  • owoce różne

Całkowity czas przygotowania

90 minut

Opis

Klasyczny sernik występuje w wielu wariantach podania. Wiele osób uważa, że przygotowanie sernika to jakaś mission impossible, tymczasem sukces zapewni nam wyłącznie przestrzeganie kilku prostych zasad.

Sposób przygotowania

1

Pierwszym zadaniem jest zakup kremowego serka. Najłatwiej kupić go na targu, na stoisku mleczarzy (wyjdziemy korzystnie zarówno pod względem ceny, jak i jakości). Będziemy potrzebować ponadto cztery duże jajka, odrobinę masła, esencji waniliowej (najlepiej domowej roboty) oraz opakowania ciastek zbożowych (ciastka pełnoziarniste z zawartością płatków owsianych). Jeśli takowych nie mamy, możemy wykorzystać herbatniki grahamowe lub sweetmeal digestive).

2

Bierzemy okrągłą tortownicę z zatrzaskiem, o wymiarach 22-24 cm. Spód wyścielamy papierem do pieczenia.

3

Herbatniki łamiemy/mielimy na okruchy (w młynku albo wkładając do woreczka i tłukąc je wałkiem, itp.).

4

Pokruszone herbatniki przekładamy do wyścielonej tortownicy.

5

Na herbatniki wylewamy roztopione masło.

6

Je rozprowadzamy.

7

Dokładnie dociskamy herbatniki, aby spód formy był równy.

8

Wstawiamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy przez ok. 5 minut w 180 C.

9

W trakcie pieczenia dolnej warstwy, możemy przejść do przygotowywania kremu. W tym celu bierzemy dużą miski i pomagając sobie szpatułką, wrzucamy do niej kremowy serek.

10

Mocną trzepaczką porządnie całość mieszamy (serek kremowy jest dość masywny, słaba trzepaczka nie da tutaj rady).

11

Dodajemy cukier, mieszamy do momentu ujrzenia kryształów cukru w masie (będzie to trwało dłuższą chwilę).

12

W tym czasie ciasto powinno być już dobre, więc wyjmujemy je z piekarnika.

13

Dodajemy dwie łyżeczki esencji waniliowej.

14

Dodajemy odrobinę soli kamiennej.

15

Pora na pierwszy sekret dobrego sernika: jajka wbijamy do masy pojedynczo. W tym celu nie używamy trzepaczki, wyłącznie drewnianą łyżkę lub szpatułkę. Mieszamy tak, aby do masy dostało się jak najmniej powietrza. Jeśli będzie go za dużo, podczas pieczenia sernik będzie pękać.

16

W trakcie przygotowywania masy, tortownica powinna już wystygnąć do temperatury pozwalającej na chwycenie jej gołymi rękoma. Formę opatulamy wokół dokładnie szerokim kawałkiem folii aluminiowej, aby zapewnić jej szczelność (kawałek musi być szeroki, możemy także zastosować dwie warstwy, bo tortownica z zatrzaskiem podczas jej otwierania z łatwością wyrwie wewnętrzną warstwę ciasta).

17

Następnie powolutku przekładamy krem do tortownicy. Druga tajemnica dobrego sernika – przed pieczeniem odstawiamy ciasto na parę minut, aby wchłonięte powietrze uszło z serowego kremu. Możemy w tym celu kilka razy uderzyć formą w blat stołu, zanim odstawimy ciasto do leżakowania.

18

Gdy tort będzie niemal w całości pozbawiony powietrza (sprawdzamy, czy na powierzchni nie tworzą się bąbelki), przekładamy go do naczynia żaroodpornego lub blachy o średnicy dużo większej od tortownicy. Pomiędzy oba naczynia wlewamy wodę (dlatego potrzebujemy szczelności tortownicy). To właśnie trzecia tajemnicą dobrego sernika – nieprzypalanie się ciasta, bo sernik piecze się powoli.

19

Tort wstawiamy następnie do rozgrzanego piekarnika i pieczemy przez godzinę na najmniejszym ogniu (w przypadku kuchenki elektrycznej to ok. 120 – 150 C). Jeśli nasz piekarnik ma tendencję do przypalania wierzchu ciast, możemy je przykryć z góry folią aluminiową. Jeśli spód ciasta zazwyczaj się przypala, wstawmy na spód piekarnika naczynie z zimną wodą. Tort jest gotowy, gdy wierzch jest całkiem blady, a środek lekko się trzęsie.

20

Po upieczeniu niezwłocznie wyjmujemy formę z piekarnika. Doszliśmy do ostatniego sekretu dobrego sernika: trzeba go powoli schładzać pozostawiając go w foremce. Najpierw odstawiamy ciasto na 20-30 minut do wystygnięcia w temperaturze pokojowej. Po tym czasie okrawamy sernik wokół nożem o cienkim ostrzu. Jest to konieczne, gdyż podczas stygnięcia sernik zacznie się kurczyć, jeśli będzie przyklejony do krawędzi formy, a w jego najsłabszym punkcie, na środku, dojdzie do pęknięcia.

21

Po dostatecznym wystygnięciu sernika, wstawiamy go do lodówki na co najmniej 2-3 godziny (najlepiej na całą noc – wtedy ładnie stężeje). Obręcz z zatrzaskiem zdejmujemy.

22

Sernik możemy podawać zarówno bez, jak i z najprzeróżniejszymi owocami i polewami. Ja podzielę się z wami dwoma propozycjami. Jedna jest bardzo prosta: dodajemy kwaskowate, rzadkie konfitury domowe (truskawkowe, wiśniowe, porzeczkowe, żurawinowe, pomarańczowe, śliwkowe itp.). Na kawałki uwiecznione na zdjęciu położyłem kilka łyżek domowych konfitur truskawkowych.

23

Na drugim zdjęciu widać sernik oblany syropem jagodowym z wodą różaną. Do tego syropu ugotowałem odrobinę przecedzonych konfitur jeżynowych oraz łyżkę stołową wody różanej.